Sıkça duyduğumuz “İkinci çocukta her şey daha kolay” sözü bir yere kadar doğru. Haliyle, artık bebek bezi değiştirme konusunda kendinize daha çok güveniyorsunuz, mama hazırlamayı ve uyku zamanlarını biliyorsunuz, bebeğinizin ateşi çıktığında sadece daha çok sıvı vererek yönetebileceğiniz durumlarla acile gitmeniz gereken durumları ayırt edebiliyorsunuz.

Ancak iş paraya geldiğinde, aileniz büyüdükçe hayat daha karmaşık hale gelebilir. Tekrar çocuk yapmayı düşünüyorsanız dikkate alabileceğiniz bazı önerilerimiz şöyle:

Borçlarınızı Azaltın

Borçlarınızdan kurtulmak her zaman önemli, ancak tekrar çocuk yapmayı düşündüğünüzde durum daha da kritik hale geliyor. Sonuçta çocuk sahibi olmak pahalı bir iş.

Eşinizle birlikte oturup borcunuz ne kadar, nasıl ödeyeceksiniz değerlendirin ve daha fazla borçlanmaktan kaçının. Aile bütçenize bakıp kısabileceğiniz masrafları seçin ve buradan gelecek paranın bir kısmını borcunuzu ödemeye ayırın.

İK ile Görüşün

Hem siz hem de eşiniz dünyaya yeni bir bebek getirirken işvereninizce size tanınan hak ve imkanları bilmek isteyebilirsiniz. Özellikle iş değiştirdiğiniz durumlarda, yeni şirketinizdeki haklarınız önceki şirketinizle farklı olabileceğinden İK departmanına danışmanız iyi olabilir. Ailenizin yeni üyesinin sağlık ve diş sağlığı sigortalarınızı nasıl etkileyeceğini öğrenmeniz gerekecektir. Aynı zamanda, genişlemekte olan ailenizle daha kaliteli vakit geçirebilmek için, işvereniniz tarafından sağlanan ücretli ve ücretsiz doğum izni haklarını da mutlaka öğrenin.

Evinizi Düzene Sokun

Ailenizin yeni üyesi için evi hazırlamakta kullanacağınız olmazsa olmaz parçalar için garaj, depo, çatı katı ya da bodrum katınızı karıştırmaya başlayın. Bebek karyolası, araç koltuğu, bebek arabası gibi birinci çocuğunuzdan kalan büyük parçalar hayat kurtarabilir. Belki bebek kıyafetleri, süt pompası ve biberonlarınız bile duruyordur.

Bütçe yapabilmek için eksiklerinizin ve yenilemeniz gerekenlerin bir listesini çıkarın.

Ayrıca bebek bezi ve maması gibi düzenli tüketilecek ürünlerin maliyetini azaltmak için özel indirim ve programları da inceleyebilirsiniz.

Hayat Sigortası Kapsamınızı Değerlendirin

Tekrar çocuğunuz olacağı zaman kontrol etmeniz gereken tek şey sağlık ve diş sağlığı sigortanız değil. Mevcut hayat sigortası poliçenizi de gözden geçirmelisiniz. Sevdiklerinize bakamayacak duruma gelirseniz onları da kapsayacak bir poliçeniz olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Ayrıca aileniz genişledikçe hayat sigortası teminatınıza bakıp büyüyen ailenizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını değerlendirmeniz gerekebilir.

Uzun Vadeli Masrafları da Göz Önünde Bulundurun

Şu an eviniz ve arabanız ailenize yetiyor olabilir; ancak yakın zamanda tabloya girecek yeni çocuğunuzla bir üst modele geçme zamanı geldiğini düşünebilirsiniz. Çocuklarınızın (hatta sizin de) yaşayıp büyümek için daha fazla alana ihtiyacı olacak, dolayısıyla kısa vadede sorun olmayacağını düşünseniz de, yeni bir ev ya da araba gibi uzun vadeli masraflara da hazırlıklı olun. Bu şekilde, zamanı geldiğinde ekstra aylık ödemeleri yönetebilirsiniz.

Bir diğer “üst modele geçme” alanı da çocuk bakımı olabilir. Şu anki çocuk bakımı çözümünüz ailenizin yeni üyesini de kapsayabilecek mi ve maliyeti ne olacak? Ailenizin yakınına taşınmak masrafları azaltabilir mi? Seçeneklerinizi değerlendirmek; kendiniz ve aileniz için en iyisinin ne olacağına karar vermek bu aşamada önemli olacaktır.

Ailenizin Üniversite Birikim Hesabını Genişletin

Yeni doğan çocuğunuz için eğitim hesabı açmış olabilirsiniz. Ailenizden bayram ve doğum günlerinde bu hesaba katkıda bulunarak çocuğunuz üniversite çağına geldiğinde gerekli birikime sahip olmasına destek olmalarını isteyebilirsiniz.

Zaman Bütçesini de Unutmayın

Zamanınız değerlidir. Doktor randevuları, sosyal çevrenize sözleriniz veya eğitime ayıracağınız zaman her çocukla artacaktır. Bu yüzden gelecekte eşinizle aranızda gereksiz strese sebep olmaması için bu konularda da planınızı önceden yapın. İkinizden birinin daha esnek çalışma saatlerine ihtiyacı olacak mı? İş durumunuzda değişiklik yapmanız hatta işten ayrılmanız gerekecek mi? Bunlar yanıtlaması zor sorular olabilir, ancak eşinizle açıkça konuşmak geleceği planlamanıza ve geçişi kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Bebek beklemek ve hayatınızı buna göre planlamak heyecan verici olsa da zorlukları da unutulmamalı. Ailenizin yeni minik ferdi aranıza katılmadan önce, geleceği planlayıp finansal durumunuzu düzene koyarak strese sebep olacak faktörleri öngörmeye ve etkilerini azaltmaya çalışın.

Bütçenize uygun, kişiye özel hayat sigortası yaptırın. Koruyucu Meleğim Eğitim  Sigortası ile ilgili bilgi edinmek ve hemen teklif almak için tıklayın.

Koruyucu Meleğim Eğitim Sigortası
Koruyucu Meleğim Eğitim Sigortası ile çoçuğunuzun eğitimi güvence altında
DETAYLI BİLGİ