Bayram zamanlarının mutlu dönemler olması gerekir. Ancak aşırı sıkışık programlar ve sınırlı bütçeler nedeniyle birçoğumuz bu mutluluktan mahrum kalabiliyoruz. Neyse ki bayram dönemlerinde stresin sizi alt etmesini engellemek için alabileceğiniz bir dizi tedbir var.

Yapılması Gerekenler Listesi Yapın (ve İki Kere Kontrol Edin)

Bayram boyunca yapmak istediğiniz her şeyi, sosyal etkinliklerden tutun da aile toplantılarına, alışveriş gibi işlere dek, not alın. Ardından, fazlalık olanları eleyin ki programınız aşırı sıkışık bir hal almasın.

Tarihleri İşaretleyin

Tüm bayram aktivitelerinizi netleştirdikten sonra, her birine takviminizde yer ayırın. Bayram alışverişi yapmak, çocuklara hediye almak, baklava hazırlamak için en baştan zaman belirlerseniz kendinizi daha organize hissedersiniz. Eğer her şeyi zamanlamak size fazla katı geliyorsa, son dakika işlerini halletmek için birkaç boş günü bırakın.

Kendinizi İhmal Etmeyin

Bayram döneminde sağlıklı alışkanlıklar kolayca unutulabiliyor. Oysa bütün mesele denge: Eğer bayramda çok fazla tatlı yiyeceğinizi biliyorsanız, o günün geri kalanında daha hafif, sağlıklı yemekler seçin. Eğer sonrası için çok fazla programınız varsa, akşam sporunuzu sabaha veya öğle tatiline çekin. Ve kendinize mutlaka bir dinlenme ve rahatlama zamanı ayırın ki, tüm bayram boyunca neşeli ve keyifli kalın. Haftada bir kez dinlendirici bir şeyler yapın: Bu, sadece bir saat kanepeye uzanıp iyi bir kitap okumak bile olabilir.

Farklılıkları Bir Kenara Bırakın

Akrabalarınızla siyaset konusunda asla hemfikir olmayacaksınız ve kayınvalideniz de size onca emek verip hazırladığınız yemeklerde bir şeylerin eksik olduğunu söyleyip duracak. Bazı aile üyelerinizle her zaman aynı dalga boyunda olmayacağınızı kabullenin ve en baştan tartışmaya girmeme kararı alın. Hatta, huzuru korumak için, olumsuz bir söze karşı ne söyleyebileceğinizi önceden düşünün. Küçük şeyleri boş verirseniz çok daha fazla eğlenirsiniz.

Yardım Edin

Bir öğleden sonranızı bir barınak veya aşevinde gönüllü çalışmayla geçirin ya da ihtiyacı olan bir aileye hediyeler verin. Kendinizi çok keyifsiz hissediyor olabilirsiniz, ama dışarıda çok daha ağır sorunlarla boğuşan insanlar var. Onlara yardımcı olmanız, anlamlı bir fark yaratabilir ve kendi problemlerinizi de bir kenara koyabilirsiniz.

Sürekli mükemmel kareler vereceğiniz bir tatil geçirmeye çabalamayın. Bu bayramda neler yapabileceğiniz konusunda gerçekçi olun ve bu denli yoğun bir zamanda esnek hareket edin. İşler her zaman plana göre gitmeyebilir, ancak kendinize iyi bakarsanız, sizin için en çok şey ifade eden insanlara ve geleneklere gereken değeri verebilirsiniz.