Hayat sigortası poliçesi yaptırmanızın üzerinden uzunca bir zaman geçtiyse, bu konu sizin için geri planda kalmış olabilir. Bu zaman zarfında yaşamınızda önemli değişiklikler olduysa, teminat kapsamınızı değiştirme vakti gelmiş olabilir. İşte hayat sigortası portföyünüzü yeniden değerlendirmenizi gerektiren durumlar.

Aileniz Genişleyince

Evlendiyseniz, hem sizin hem de eşinizin eşit olarak güvence altında olduğundan emin olmalısınız. Eğer çocuklarınız varsa, beklenmedik durumlarda tüm ailenizin güvence altında kalabilmesi için ne kadar ek teminata ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz.

Yaşı ilerlemiş ebeveyninizin bakımını üstlendiyseniz, hayat sigortanızın geçinmek için sizin gelirinize ihtiyaç duyan yakınlarınızı da kapsaması gerekir.  

Kariyeriniz ve Geliriniz Değişince

Belki işinizi değiştirdiniz ya da kariyerinizi tamamen farklı bir alana yönelttiniz, belki de çalıştığınız şirkette yükseldiniz, terfi ettiniz ve maaşınıza zam yapıldı.

Uzmanlar teminatınızın yedi yıllık maaşınıza eşit olmasını öneriyorlar. Bu doğrultuda, hayat sigortası yaptırmanızdan bu yana maaşınız arttıysa, teminatınızı ihtiyaç durumunda bütün sevdiklerinizi güvence altına alacak şekilde artırmanızın da zamanı gelmiş olabilir.

Yeni Finansal Sorumluluklarınız Varsa

Ev almak, iş kurmak gibi uzun vadeli ve büyük kapsamlı herhangi bir maddi yükün altına mı girdiniz? Üstlendiğiniz finansal sorumluluklar ne kadar fazlaysa, hayat sigortası teminatınız da o kadar yüksek olmalıdır. Poliçenizin maddi taahhütlerinizin tamamını teminat altına alması çok önemlidir. Bu sayede, sevdikleriniz tek başına üstesinden gelemeyecekleri maliyetleri üstlenmek zorunda kalmazlar.

Bu konu özellikle ortaklaşa alınmış borçlarınız, maddi yükümlülükleri paylaştığınız ortaklarınız veya geçimleri sizin işinize bağlı olan çalışanlarınız varsa büyük önem kazanır.

İş ortaklarınızla konuşarak, birinizin vefat etmesi durumunda, şirketinizin hayat sigortası teminatının, ortakların her birini ve işinizi güvence altına alacak türde ve kapsamda olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca hayat sigortanız ailenizi, işinizle ilgili alacaklılar konusunda da güvence altına alır.

Hayat sigortanızın kapsamı, değişen hayat koşullarınıza uygun olmalıdır. Geliriniz, masraflarınız ve ailenizin genişlemesiyle ilgili büyük değişimler, bu konuda önemli rol oynar. Maddi gereksinimlerinizi karşılamak üzere var olan hayat sigortası poliçenizin kapsamını genişletme veya ilave teminat alma konusunu değerlendirmeniz önemlidir.

Bütçenize uygun, bireysel hayat sigortası yaptırın.

Ürünlerimiz hakkında bu linkten veya hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0850 222 0 638'den MetLife İletişim Merkezi’ni arayarak bilgi alabilirsiniz.