Gelecek belirsizlik içerir. Bu yüzden hayatın bize getirecekleri karşısında yapabileceğimiz şey en iyi şekilde hazırlıklı olmaktır. İşgöremezlik/maluliyet sigorta teminatı hakkında temel bilgileri almak ve en çok sorulan soruların cevaplarını almak istiyorsanız, burada verilen bilgiler ihtiyaçlarınız hakkında en iyi kararı vermenize ve bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır.

1. Siz veya size bağımlı kişiler gelirinize bağlı yaşıyorlarsa — buna ihtiyacınız var. 
Eğer gelirinize bağlı olarak yaşayan insanlar varsa – veya siz kendi gelirinize bağlı olarak yaşıyorsanız- işgöremezlik/maluliyet sigorta teminatına ihtiyacınız olacak. Gelir elde etmeden geçirilen bir yıl bütün birikimlerinizi tüketecektir ve mali durumunuzun üzerinde de büyük ve önemli bir etkisi olacaktır.

2.İşgöremezlik/maluliyet sigorta teminatı çalışamadığınız zamanlar için gelirinizin bir kısmını size temin eder.
Bir hastalık veya sakatlık sebebiyle çalışamayacak durumda iseniz, işgöremezlik/maluliyet sigorta teminatı yiyecek, elektrik, su vs. gibi faturalar, okul ücretleri, ev ve araba ödemeleri de dâhil olmak üzere temel ve zorunlu ihtiyaçlarınızın büyük bir kısmını ödemenize yardımcı olur.

3. Uzun süreli olarak iş görememenin büyük bir çoğunluğu hastalıklar sebebiyle gerçekleşir, kazalar sebebiyle değil.
Birçok insan tipik olarak, iş göremezlik halinin kazalar sebebiyle doğduğunu düşünür ancak uzun süreli olarak gerçekleşen iş göremezlik halinin esas sebebi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar.

4. Genç ve hatta çok sağlıklı olsanız bile buna ihtiyacınız vardır. 
Bugün 20’li yaşlarında olan her 4 kişiden neredeyse biri 67 yaşına ulaşmadan önce engelli bireyler haline gelecektir. Dahası, siz genç ve sağlıklı iken bir işgöremezlik/maluliyet sigortası yaptırmak çok daha kolay ve daha ucuzdur.

5. Çalıştığınız yıllar içinde engelli olma riskiniz, düşündüğünüzden çok daha büyük bir ihtimale sahiptir. 
Sizi iş göremez bir duruma getirecek bir hastalık veya sakatlıktan çekme riskiniz, sizin düşündüğünüzden çok daha büyük bir ihtimale sahiptir. Aslında, ortalama olarak 20 yaşında olan birinin ölmeden önce veya 67 yaşına ulaşmadan önce engeli bir birey haline gelmesi çok daha büyük bir olasılığa sahiptir. İşgöremezlik/maluliyet sigorta teminatı, siz bir hastalık veya sakatlık sebebiyle çalışamadığınız zaman, gelir akışınızı düzenli bir şekilde sağlamanıza yardımcı olacaktır.

6. Genel kabul görmüş kurallardan biri de, vergi sonrası gelirinizin % 60-80’ini korumanızdır. 
Eğer iş göremeyecek bir hale gelirseniz, temel ve zorunlu yaşam masraflarınızı karşılamak ihtiyacını duyacaksınız. Tüketici harcamalarının %72’sini konut, yiyecek, ulaşım, sağlık bakımı ve eğitim gibi temel ve zorunlu ihtiyaçlar teşkil eder. 

7. Bir işgöremezlik/maluliyet teminatlı sigortaya sahip olmak, hiç sahip olmamaktan daha iyidir.
Bütçeler özellikle de çok sıkı olduğu zaman, kira veya ev ipoteği ödemelerinizi karşılaması için ve iş göremez bir duruma geldiğinizde ailenizi evde bir arada tutması için yeterli miktarda bir işgöremezlik/maluliyet teminatlı sigorta satın almak, yine de çok mantıklı bir hareket olacaktır. İşgöremezlik/maluliyet teminatlı sigortalar düşündüğünüzden çok daha makul bir fiyata sahiptir. 

8. Çalıştığınız yerde ne kadarlık bir işgöremezlik/maluliyet teminatlı sigorta alacağınızı öğrendiğinizden emin olun. 
İşvereninizin size sunduğu sosyal sigorta menfaatleri paketi içinde işgöremezlik/maluliyet teminatı olup, olmadığını araştırın. Teminatınızı dikkatlice incelemek isteyebilirsiniz ancak, grup sigortaları, potansiyel menfaat sınırlamaları ve teminat altına alınan gelir türleri sebebiyle tek başlarına yeterli olamayabilecektir.

9. İyi bir tavsiyenin yerini hiçbir şey tutamaz. 
İhtiyaçlarınız için ne tutarda bir sigortanın sizin için doğru olacağı hakkında tavsiyeler alın. Bu konuda eğitimli bir finansal uzman ile görüşün veya online araştırma yapın. Sizin için hangi yaklaşım en iyisi olacaksa o konuda bir adım atmak ve kendinizi ve ailenizi işgöremezlik/maluliyet sigortası ile korumak, güçlü finansal planınızın önemli bir parçasını oluşturacaktır.

10. Sigortanızı satın alacağınız mali gücü ve ticari itibarı da çok önemli bir konudur. 
Bir işgöremezlik/maluliyet sigortası satın aldığınız zaman, bu sigortayı satın aldığınız şirket size uzun vadeli bir güvence veriyor demektir. İş göremez bir hale geldiğiniz zaman, belirli bir süre için sigorta menfaatlerini alma şansınız olacaktır, dolayısıyla da bu konuda tecrübesi olan, mali açıdan güçlü ve sağlam bir ticari itibara sahip olan bir şirketten bu sigortayı satın almanız önemli bir hale gelecektir.

İşgöremezlik/maluliyet geliri sigortası poliçelerinin çoğunluğunda geçerli olduğu gibi, MetLife Şirketinin poliçeleri de belirli bazı muafiyetleri, bekleme sürelerini, indirimleri, sınırlamaları ve sigortayı yürürlükte tutma şart ve koşullarını içerir. Bu konudaki maliyetler ve detayların tamamı hakkında sigorta temsilcinize danışınız.