BES’e Katılmak İçin 10 İyi Neden

Bireysel Emeklilik  Sistemine  Kimler Katılabilir?

18 yaşını dolduran herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir. Sisteme dahil olmanız için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Medeni hakları kullanma ehliyetini haiz herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Emekli Olunur?

Sistemde en az 10 yıl kalıp ve 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine Neden Girmelisiniz ve Sistem ile İlgili Bilmeniz gerekenler?

 

 • Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminizde size ek bir gelir sağlamak amacıyla sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak oluşturuldu.

  Emekliliğe hak kazandığınızda birikimlerinizi toplu olarak alabileceğiniz gibi, tercihleriniz doğrultusunda bir geri ödeme planı dahilinde programlı olarak ya da yıllık gelir sigortası ürünü satın alarak emeklilik maaşı alabilirsiniz.

 • Yatırmış olduğunuz katkı paylarının %25’i oranında devlet emeklilik hesabınıza devlet katkısı ödemesi yapmaktadır.

  *Üst sınır yıllık asgari ücretin %25'i kadar olup, 2017 yılında geçerli olan aylık asgari brüt ücret dikkate alındığında, bu tutar yılda azami 5.332,50 TL'dir.

 • Eğer işverenseniz; çalışanlarınız adına ödediğiniz katkı paylarını, ücretle ilişkilendirmeksizin ticari kazancınızın tespitinde gider olarak indirebilirsiniz. Çalışanlarınız için ödediğiniz katkı payları ve getirilerinden oluşan birikimler için 7 yılı aşmamak kaydı ile hak kazanma süresi tespit edebilirsiniz.

 • Şirketinizin faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Şirketinizin bağımsız dış denetim yaptırması zorunlu olduğu gibi, fonların hesap ve işlemleri ayrıca bağımsız dış denetime tabidir. Şirketlerin günlük faaliyetleri ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından elektronik ortamda izlenir.

 • Şirketinizin internet sitesinde sizin adınıza oluşturulan ve şifre ile girilebilen güvenli sayfadan bireysel emeklilik hesabınıza ait günlük bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank nezdinde tutulduğundan, bu hesaplardan da günlük olarak fon paylarınızı izleyebilirsiniz.

 • Getirinizi etkileyen kararlarda söz hakkına sahip olursunuz. Emeklilik planınız çerçevesinde, yatırım yapmak istediğiniz fonu alma, istediğiniz risk derecesine göre seçme ve yılda 6 defa değiştirme hakkınız var.

 • Birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir.

 • Bireysel emeklilik sisteminin tanıtım, pazarlama ve satışı, mesleki yeterlilikleri ölçülmüş, sınavda başarılı olmuş bireysel emeklilik aracıları tarafından yapılır.

 • Mali durumunuzda beklenmedik gelişmeler olduğu dönemlerde katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz.

 • Mevcut şirketinizdeki emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren 2 yıl sonra başka bir emeklilik şirketine geçme, aktarımla geldiğiniz bir hesabınızı da 1 yıl sonra başka bir emeklilik şirketine geçirme hakkınız vardır.

Ürünleri Karşılaştırın!
hesap makinesi

Ürünler arasındaki farkı görün!

Size Ulaşalım

Bize aşağıdaki numaradan ulaşabilirsiniz.

0850 222 0 638 0850 222 0 638 (MET)

Hafta içi 08:30 - 17:30 arası

E-posta: 

musterihizmetleri@metlife.com.tr

Faks: 
0 216 538 94 94