Emeklilik Yatırım Fonları

Emeklilik yatırım fonları katkı paylarının değerlendirilmesi için tek alternatiftir. Ancak, ters repo, mevduat, farklı vadelerde, devlet tahvil ve bonoları, hisse senetleri, eurobondlar gibi genel olarak tercih edilen yatırım araçlarını ağırlıklı olarak içeren ve bu yatırım araçlarına benzer düzeyde risk ve getiri ilişkisine sahip farklı türde emeklilik fonları her katılımcıya yeterli yatırım alternatifi sunmaktadır.

MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş., bireysel emeklilik katılımcılarımız için farklı içerikte emeklilik fonları kurmuştur. Bu fonlar;

  • Para Piyasası Fonu:TL mevduat, 184 günden kısa vadeli kamu ve özel sektör bonoları ve ters repo gibi riski çok düşük yatırım araçlarını portföyünde barındıran, çok kısa vadeli piyasa faizleri seviyesinde getiri sağlayan fondur.
  • Kamu Borçlanma Araçları Standart Fon: Farklı vadelerdeki devlet tahvil ve bonolarına yatırım yapan fondur.
  • Döviz Fon: USD ve EURO cinsinden T.C. dış borçlanma araçlarına (eurobondlar) yatırım yapan ve genel anlamda döviz sepetinin getirisini hedefleyen fondur.
  • Hisse Fonu: Yerli hisse senetlerine yatırım yapmak suretiyle hisse senetleri endekslerinin getirisini hedefleyen fondur.
  • Dengeli Değişken Fon: Ağırlıklı olarak farklı vadelerdeki devlet tahvil ve bonoları olmak üzere yerli hisse senetlerine de yatırım yapan fondur.
  • Katılım Standart Fon (Faizsiz): Ağırlıklı olarak kamu kira sertifikaları  olmak üzere, BİST katılım endeksine tabi hisse senetleri ve katılım hesaplarına da yatırım yapan, tamamen faizsiz kazanç elde etmeye yönelik fondur.
  • Katkı Fonu: Bireysel ve Gruba Bağlı Bireysel sözleşmeler için ödenen katkı payları üzerinden devlet tarafından katılımcı hesabına ödenen tutarların yatırıma yönlendirildiği fondur. Ağırlıklı olarak kamu borçlanma araçlarına yatırım yapar. Mevduat, hisse senedi, özel sektör borçlanma araçları, ters repo da diğer yatırım yaptığı varlıklardandır.
  • Katılım Katkı Fonu (Faizsiz): Bireysel ve Gruba Bağlı Bireysel sözleşmeler için ödenen katkı payları üzerinden devlet tarafından katılımcı hesabına ödenen tutarların yatırıma yönlendirildiği fondur. Ağırlıklı olarak kamu kira sertifikaları olmak üzere, BİST katılım endeksine tabi hisse senetleri ve katılım hesaplarına da yatırım yapan, tamamen faizsiz kazanç elde etmeye yönelik fondur.
  • Başlangıç Emeklilik Yatırım Fonu : Bu fon, Otomatik Katılım Sistemi çerçevesinde işveren tarafından bireysel emeklilik sistemine dahil edilen katılımcılardan/çalışanlardan alınan ve iki aylık cayma süresi dahil başlangıç döneminde katılımcılar adına katkı paylarının değerlendirildiği, devlet tahvili ve mevduata dayalı Başlangıç Fonudur.
  • Başlangıç Katılım Emeklilik Yatırım Fonu : Bu fon, Otomatik Katılım Sistemi çerçevesinde işveren tarafından bireysel emeklilik sistemine dahil edilen katılımcılardan/çalışanlardan alınan ve iki aylık cayma süresi dahil başlangıç döneminde katılımcılar adına katkı paylarının değerlendirildiği faizsiz yatırım araçlarına dayalı (katılma hesabı ve kamu kira sertifikaları) Başlangıç Katılım Fonudur.

 

Ürünleri Karşılaştırın!
hesap makinesi

Ürünler arasındaki farkı görün!

Size Ulaşalım

Bize aşağıdaki numaradan ulaşabilirsiniz.

0850 222 0 638 0850 222 0 638 (MET)

Hafta içi 08:30 - 17:30 arası

E-posta: 

musterihizmetleri@metlife.com.tr

Faks: 
0 216 538 94 94