facebook-pixel
Gezinmeyi Atla

Afili Plan

Ek bir gelire sahip olduğunuz güvenli bir gelecek ve konforlu bir emeklilik için Afili Plan’a dahil olun.

Afili Plan, size afili bir emeklilik sunmak için özel olarak tasarlandı.

MetLife’ın Afili Planı, geleceğinizi güvence altına alır ve çalışırken alıştığınız yaşam standardınızı emeklilikte korumanızı sağlar.

Afili Plan sayesinde gün geçtikçe artan birikimleriniz ile geleceğe dair hayallerinizi genişletin.

-          Aylık 400 TL katkı payıyla Afili Plan’a katılabilirsiniz.

-          %30 Devlet Katkısı avantajından yararlanabilirsiniz.

-          Yılda 4 kez emeklilik planınızı, 12 kez fon dağılım planınızı değiştirebilirsiniz.

-          18 yaşını doldurduğunuzda Afili Plan’a dahil olabilirsiniz.

Ürün Özellikleri

Afili Plan için başlangıç katkı payı zorunluluğu belirlenmemiştir. Yine de başlangıç katkı payı yatırmanız tavsiye edilir çünkü planınız için toplu bir katkı, emeklilik gelirinizi olumlu yönde etkiler. Bireysel emeklilikte birikimleriniz büyüdükçe fon yatırım getiriniz de büyür.

En düşük katkı payı 400 TL’dir.

Giriş Aidatı

Afili Planda giriş aidatı alınmamaktadır.

Giriş Aidatı

Girişte

Alınmaz

Aktarım ve Çıkışlarda

 İlk 5 yıl- Brüt asgari ücretin %42,5'i - Toplam Kesintiler

 

Yönetim Gider Kesintisi

Sözleşmenin ilk yılı yönetim gider kesintisi uygulanmaz. 2. ve 5.yıllar arasında her yıl için aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutar sözleşme yılı başında birikimlerden indirme suretiyle tahsil edilir.  Sözleşmenin 6.yılından itibaren giriş aidatı ve yönetim gideri kapsamında herhangi bir kesinti yapılmaz.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Her bir fon için günlük gider kesinti oranı aşağıdaki tabloda belirtilen oranları aşamaz. Gider aşımı olması halinde aşan giderler fon muhasebesinde kurucudan alacaklar olarak günlük bazda takip edilir.

Emeklilik Yatırım Fonu                                                                                           Fon Toplam Gider Kesintisi (Günlük)

MetLife Emeklilik Para Piyasası Fonu 

Yüzbinde 3

MetLife Emeklilik Standart Fonu 

Yüzbinde 5,25

MetLife Emeklilik Dengeli Değişken Fonu 

Yüzbinde 6,25

MetLife Emeklilik Döviz Fonu 

Yüzbinde 5,25

MetLife Emeklilik Hisse Fonu  

Yüzbinde 6,25

Metlife Emeklilik Katılım Altın Fonu 

Yüzbinde 3

 

Ödemeye Ara Verme Kesintisi

Ödemeye ara verme kesintisi uygulanmamaktadır.

Devlet Katkısı, Bireysel Emeklilik katılımcılarına ödedikleri katkı payının %30'u oranında ek katkı sağlar. 

Devlet Katkısı’ndan yararlanmak için sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekir. Devlet katkısı ve varsa getirilerin %15’ine, en az 6 yıl sistemde kalanlar %35’ine, en az 10 yıl sistemde kalanlar %60’ına, emeklilik hakkı kazananlarla vefat veya maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlarsa tamamına hak kazanır.

Emeklilik yatırım fonları, katkı paylarının değerlendirildiği yatırım araçlarıdır. Emeklilik Plus Plan dahilinde, birikimlerinizi MetLife Emeklilik Para Piyasası Fonu, MetLife Emeklilik Standart Fonu, MetLife Emeklilik Dengeli Değişken Fonu, MetLife Emeklilik Döviz Fonu, MetLife Emeklilik Hisse Fon, Metlife Altın Katılım Fonu’nda değerlendirebilirsiniz.

Size en uygun fon karmasını belirlemek ve fon karmanızı değiştirmek için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezi'mizi arayabilir ya da MetLife E-şube üzerinden değişiklik işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Emeklilik planınızda yılda 4 kere, fon dağılımınızda yılda 12 kere değişiklik yapabilirsiniz.

En düşük katkı payından fazla ödeme yapabilirsiniz, hatta yapmanız önerilir. Ne kadar yüksek yatırım yaparsanız birikimleriniz o kadar artar. Katkı payınızı artırmak için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezi'ni arayabilir ya da MetLife E-şube üzerinden değişiklik işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden ayrılmanız durumunda stopaj sadece getiri üzerinden alınır. 10 yıldan az süreyle katkı payı yatırarak ayrılmanız durumunda getiri üzerinden %15, 10 yıl süre ile katkı payı yatırıp, emeklilik hakkınızı kazanmadan ayrılmanız durumunda getiri üzerinden %10 stopaj uygulanır. En az 10 yıl katkı payı yatırıp, emeklilik hakkını kazanmanız ya da vefat veya sakatlık nedeniyle sistemden ayrılmanız durumunda ise %5 stopaj alınmaktadır.

Plana dahil olmak için 18 yaşını doldurmanız yeterlidir.

Sistemde en az 10 yıl kaldığınızda ve 56 yaşını doldurduğunuzda emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Afili Plana, 'Bize Ulaşın' formunu doldurarak veya mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezi'mizi arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.