facebook-pixel
Gezinmeyi Atla

Alternatif Güvence Planı

Gelecek planlarında farklılık arayanlara, Alternatif Güvence Planı

Alternatif Güvence Planı ile birikimlerinizi faiz içermeyen emeklilik yatırım fonlarında değerlendirebilir ve emekliliğinizde daha yüksek bir ek gelir elde edebilirsiniz.

Alternatif Güvence Planı ile alternatif bir gelecek ve güvenli bir emeklilik yaratın.

  • Minimum katkı payı tutarı 300TL'dir.*
  • Birikiminizi faiz içermeyen emeklilik yatırım fonlarında değerlendirebilirsiniz.
  • %30 Devlet Katkısı avantajından yararlanabilirsiniz.
  • Yılda 4 kez emeklilik planı değişikliği, 12 kez fon dağılımı değişikliği yapabilirsiniz.
  • 18 yaşını dolduran herkes Alternatif Güvence Planı'na başvurabilir.

Üstelik alışverişten eğlenceye, seyahatten yeme içmeye birçok fırsat sunduğumuz MetLife Benimle kampanyalarından kampanya koşulları dahilinde faydalanırsınız.

*Güncel minimum katkı payı tutarı farklılık gösterebilir, bilgi için satış temsilcinizle görüşebilir veya 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz.

Ürün Özellikleri

Başlangıç katkı payı var mı? Collapsed Expanded

Alternatif Güvence Planı için başlangıç katkı payı zorunluluğu belirlenmemiştir. Yine de başlangıç katkı payı yatırmanız tavsiye edilir çünkü planınız için toplu bir katkı, emeklilik gelirinizi olumlu yönde etkiler. Bireysel emeklilikte birikimleriniz büyüdükçe fon yatırım getiriniz de büyür.

En düşük katkı payı ne kadar? Collapsed Expanded

Minimum katkı payı tutarı 300TL'dir.*

*Güncel minimum katkı payı tutarı farklılık gösterebilir, bilgi için satış temsilcinizle görüşebilir veya 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz.

Kesintiler ve giriş aidatı hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyim? Collapsed Expanded

Giriş Aidatı

Sisteme girişte brüt asgari ücretin %8,5'i kadar tutar dört eşit taksit halinde alınır. Sistemden çıkış ya da aktarım durumlarındaysa aşağıdaki tabloya göre giriş aidatı kesintisi yapılır.

Giriş Aidatı
Girişte Brüt asgari ücretin %8,5'i 4 taksit olarak alınır.
Aktarım ve Çıkışlarda İlk 5 yıl- Brüt asgari ücretin %42,5'i - Toplam Kesintiler

 

Yönetim Gider Kesintisi

Sözleşmenin ilk yılı yönetim gider kesintisi uygulanmaz. 2. ve 5.yıllar arasında her yıl için ilgili takvim yılının ilk 6 ayında geçerli olan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutar sözleşme yılı başında birikimlerden indirme suretiyle tahsil edilir.  Sözleşmenin 6.yılından itibaren giriş aidatı ve yönetim gideri kapsamında herhangi bir kesinti yapılmaz.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Her bir fon için günlük gider kesinti oranı aşağıdaki tabloda belirtilen oranları aşamaz. Gider aşımı olması halinde aşan giderler fon muhasebesinde kurucudan alacaklar olarak günlük bazda takip edilir. 

Emeklilik Yatırım Fonu                         Fon Toplam Gider Kesintisi (Günlük)

MetLife Emeklilik Katılım Standart Fonu

Yüzbinde 5,25

MetLife Emeklilik Katılım Altın Fonu

Yüzbinde 3

 

*MetLife Emeklilik ve Hayat Katılım Standart Emeklilik Yatırım Fonu faiz içermemektedir.

Devlet Katkısı nedir? Collapsed Expanded

Devlet Katkısı, Bireysel Emeklilik katılımcılarına ödedikleri katkı payının %30'u oranında ek katkı sağlar. 

Devlet Katkısından yararlanmak için genel şartlar nelerdir? Collapsed Expanded

Devlet Katkısı’ndan yararlanmak için sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekir. Devlet katkısı ve varsa getirilerin %15’ine, en az 6 yıl sistemde kalanlar %35’ine, en az 10 yıl sistemde kalanlar %60’ına, emeklilik hakkı kazananlarla vefat veya maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlarsa tamamına hak kazanır.

Emeklilik yatırım fonları nelerdir? Collapsed Expanded

Emeklilik yatırım fonları, katkı paylarının değerlendirildiği yatırım araçlarıdır. Alternatif Güvence Planı dahilinde, birikimlerinizi MetLife Emeklilik ve Hayat Katılım Standart Katkı Fonu’nda, MetLife Emeklilik ve Hayat Altın Katılım Fonu'nda ve Devlet Katkısı için MetLife Emeklilik ve Hayat Katılım Katkı Standart Fonu’nda değerlendirebilirsiniz.

Emeklilik planında değişiklik yapılabilir mi? Collapsed Expanded

Emeklilik planınızda yılda 4 kere, fon dağılımınızda yılda 12 kere değişiklik yapabilirsiniz.

En düşük katkı payından fazla ödeme yapılabilir mi? Collapsed Expanded

En düşük katkı payından fazla ödeme yapabilirsiniz, hatta yapmanız önerilir. Ne kadar yüksek yatırım yaparsanız birikimleriniz o kadar artar. Katkı payınızı artırmak için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezi'mizi arayabilir ya da MetLife E-şube üzerinden değişiklik işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Vergi kesintisi var mı? Collapsed Expanded

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden ayrılmanız durumunda stopaj sadece getiri üzerinden alınır. 10 yıldan az süreyle katkı payı yatırarak ayrılmanız durumunda getiri üzerinden %15, 10 yıl süre ile katkı payı yatırıp, emeklilik hakkınızı kazanmadan ayrılmanız durumunda getiri üzerinden %10 stopaj uygulanır. En az 10 yıl katkı payı yatırıp, emeklilik hakkını kazanmanız ya da vefat veya sakatlık nedeniyle sistemden ayrılmanız durumunda ise %5 stopaj alınmaktadır.

Plana dahil olmak için yaş sınırı var mı? Collapsed Expanded

Plana dahil olmak için 18 yaşını doldurmanız yeterlidir.

Emekli olma şartı nedir? Collapsed Expanded

Sistemde en az 10 yıl kaldığınızda ve 56 yaşını doldurduğunuzda emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Plana nasıl dahil olabilirsiniz? Collapsed Expanded

Alternatif Güvence Planına, 'Bize Ulaşın' formunu doldurarak veya mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezi'mizi arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. 

MetLife Cepte

MetLife Cepte ile istediğiniz işlemler parmağınızın ucunda. Pratik kullanımı ve kullanıcı deneyimine uygun modern tasarımı ile MetLife Cepte, sigortacılık ve bireysel emeklilik işlemlerinizi hızla ve kolayca yapmanızı sağlar.