Beklenmedik bir kaza iyi bir düşünce olmamakla birlikte, bu tür durumlara karşı finansal olarak hazırlıklı olmak mantıklıdır. Çünkü, kimse bir kazanın gerçekleşmeyeceğinden yüzde yüz emin olamaz. En kötü olasılık gerçekleşirse ve ferdi kaza sigortanız yoksa; siz ve aileniz için maddi durumlar zorlaşabilir. Yani, iyileşmenin duygusal tarafına bir de finansal yükler eklenir.

Yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanan ciddi bir kaza ile karşılaşmanız halinde; ferdi kaza sigortası, size ve ailenize tazminat ödeyecektir.

Ferdi Kaza Sigortası Teminatları Ne Zaman Devreye Girer?

Bir ferdi kaza sigortası poliçesinin kapsayacağı çok çeşitli yaralanma ve kazalar vardır. Ancak, tam olarak neleri kapsayacağı, politikanıza bağlıdır. Genellikle ferdi kaza sigortası poliçesinin kapsayacağı olaylar şunları içerir:

 • İş yerinde meydana gelen bir kaza ya da yaralanma
 • Trafik kazaları sonucu meydana gelen yaralanma ve ölümler
 • Kaza sonucu herhangi bir vücut parçasının kaybı ya da kullanılamaması

Meydana gelen bu maluliyetlerde, ferdi kaza sigortası kapsamındaki teminatlar devreye girmektedir.

Yolda yürürken aşırı derecede dikkatli olsanız bile, her zaman güvende kalacağınızı garanti edemezsiniz. Bir ferdi kaza sigortası; sigortalı kişinin kaza sonucu ölümü ile sigortalanan miktarın %100’ünü, kalıcı engellilik durumunda sigortalanan miktarın %100’ünü, uzuv ya da görme kayıplarında, %50 ile %100 arasında değişen miktarları karşılar.

Ferdi Kaza Sigortası Neleri Kapsamaz?

Olası bir kazadan sonra meydana gelebilecek pek çok senaryolar mümkün olsa da, hepsini sigortaya dahil etmek imkansızdır. Bir ferdi kaza sigortası, aşağıdakileri kapsamaz:

 • Aynı sigorta döneminde, sigortalı sermaye tutarını aşan herhangi bir talep
 • İntihar, intihar girişimi gibi durumlar
 • Hamilelik ve/veya doğum
 • Savaş gibi tehlikeler
 • Radyasyon veya radyoaktivite
 • Aynı sakatlık dönemi içinde, sigortalı sermaye tutarını aşan bir talep
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı ölüm
 • Doğal ölüm

Neden Bir Ferdi Kaza Sigortası Yaptırmalıyım?

Ferdi kaza sigortası, herkes için yararlı olabilir. Ancak, sigorta yaptırıp yatırmamak tamamen size bağlıdır. Bazı insanlar, kendilerine bir şey olması, bir kaza geçirilmesi ya da bir vefat durumunda, kendisinin ve/veya ailesinin finansal durumunun biraz daha korunacak olduğu bilmek konusunu rahatlatıcı bulmaktadır.

 Bir ferdi kaza sigortası için ödeyeceğiniz tutar; seçeceğiniz politikaya bağlı olacaktır. Her prim, belirli sayıda olayı ve durumu kapsar. Ancak, özel olarak size ve ailenizin ihtiyaçlarına göre uyarlamak isterseniz; ek bir ücret karşılığında, poliçenize ek seviyeler ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda, bir sigorta planı almayı düşünebilirsiniz:

 • Öngörülemeyen kazalara karşı daha yüksek bir koruma istiyorsanız,
 • Açık hava etkinliklerine ya da spor etkinliklerine düzenli olarak katılıyorsanız,
 • Dış mekanlarda ya da yüksek riskli işlerde çalışıyorsanız
 • Serbest meslek sahibiyseniz
 • Kaza sonucu ölüm durumunda, ailenizin maddi olarak rahat etmesini istiyorsanız.

Birinin kaza sonucu ölmesi durumunda, bir ailenin alacağı ödemeyi attırmak için bir ferdi kaza sigortası kullanılabilir. Ölümcül bir kaza durumunda ek ödeme; hayatta kalan aile üyelerine, küçük çocuklara veya emekli ebeveynleri de içeren ekstra bir koruma kapsamı sunabilir.

Macera sporları yapıyorsanız ya da riskli bir işte çalışıyorsanız, kapsamlı bir ferdi kaza sigortası poliçesi ile kendinizi ve ailenizi koruma altına almanız faydalı olabilir. Bu güvence, sizin ve ailenizin talihsiz kazalar ile başa çıkabilmeniz için gerekli kaynaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ancak, pandemik bir salgının mevcut olduğu bugünlerde, bulaşıcı hastalık kapsamı söz konusu olduğunda, ferdi kaza sigortaları genellikle yetersiz kalmaktadır. 

Bir kaza gibi üzücü bir olayda, kendinizi ve sevdiklerinizi korumanın önemini anlıyoruz. Bu nedenle, sizi en savunmasız durumda koruyacak politikalar için harika bir değer sunuyoruz.

Ek olarak; ilgili riskleri, sigorta şirketi ile görülmelisiniz. Riskleri yeterince sigortalayamıyorsanız, zararları sizin üstlenmeniz gerekebilir.

Yaş, meslek ve sağlık durumlarına bakılmaksızın, bir ferdi kaza sigortası herkes için şarttır.

 İdeal olanı; bir ferdi kaza sigortasını, çalışmaya başlar başlamaz yaptırmaktır. Çünkü; kapsamlı önlemler alındıktan sonra bile, kazalar meydana gelebilir. Bir kaza sonucu; uzuv kaybı, hata bazen ölüm gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda, sigorta, bir kurtarıcı olduğunu göstermektedir.

Ferdi Kaza Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Kimse bir kaza geçirmek istemez. Ancak, her yıl pek çok insan için gerçekleşen talihsiz bir gerçektir. Bir kazanın travmasına karşı, kendinizi ne zaman ve nerede hazırlayacağınızı önceden planlayamazsınız.

Büyük bir araba kazası olduğunda ya da bir düşme meydana geldiğinde, ferdi kaza sigortasına sahip olmanın avantajını fark edersiniz.

Türkiye’de araba sayısı katlanarak arttığından, bir trafik kazası ile karşılaşma şansınız başka bir seviyeye geldi. Yukarıda da söylediğimiz gibi, güvende olmak, üzülmekten her zaman daha iyidir. Bu tür aksaklıklara karşı mali bir güvence almak için, bir ferdi kaza sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda avantajlarınızı anlamak için, ferdi kaza sigortası poliçesine sahip olmanın bazı avantajlarını sıraladık:

 • Aile güvenliği sağlar
 • Tıbbi testlere ve belgelere gerek yoktur
 • Düşük primlerde önemli kapsamlar sağlar
 • Tıbbi masraflar geri ödenir
 • Çocuklar için eğitim fonu sağlanabilir
 • Kolay ve sorunsuz bir talep sürecine sahiptir.

Yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanan ciddi bir kaza ile karşılaşmadan ferdi kaza sigortanızı yaptırın, hem kendinizi hem de ailenizi güvence altına alın.

Ferdi Kaza Sigortası ürünlerimiz hakkında bu linkten veya hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0850 222 0 638'den MetLife İletişim Merkezi’ni arayarak bilgi alabilirsiniz.