facebook-pixel
Gezinmeyi Atla

BES'e Katılmak için En İyi 10 Neden

Bireysel Emeklilik Sistemine neden dahil olmalısınız? 10 madde ile sizler için hazırladık.

Düzenli tasarruf, güvenli gelecek, şeffaflık, profesyonel fon yönetimi ve devlet katkısı dahil olmak üzere, Bireysel Emeklilik’e katılmak için en iyi 10 nedeni biliyor musunuz?

1. Emeklilikte ikinci gelir

Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminizde ek bir gelir sağlamak amacıyla sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak oluşturuldu.

Emekliliğe hak kazandığınızda birikimlerinizi toplu olarak alabileceğiniz gibi, tercihleriniz doğrultusunda bir geri ödeme planı dahilinde programlı olarak ya da yıllık gelir sigortası ürünü satın alarak emeklilik maaşı alabilirsiniz.

2. Devlet katkısı

Devlet Katkısı, Bireysel Emeklilik katılımcılarına ödedikleri katkı payının %30’u oranında ek katkı sağlar. Bir takvim yılında hak kazanılabilecek maksimum devlet katkısı tutarı, yıllık toplam brüt asgari ücretin %30’u kadardır. Bu limiti aşan katkı / ek katkı payları için ödendigi yılları takip eden takvim yıllarında da devlet katkısı hesaplaması ve ödemesi yapılır.

3. Düzenli tasarruf

Eğer işverenseniz; çalışanlarınız adına ödediğiniz katkı paylarını, ücretle ilişkilendirmeksizin ticari kazancınızın tespitinde gider olarak indirebilirsiniz. Çalışanlarınız için ödediğiniz katkı payları ve getirilerinden oluşan birikimler için 7 yılı aşmamak kaydı ile hak kazanma süresi tespit edebilirsiniz.

4. Güven

Şirketinizin faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Şirketinizin bağımsız dış denetim yaptırması zorunlu olduğu gibi, fonların hesap ve işlemleri ayrıca bağımsız dış denetime tabidir. Şirketlerin günlük faaliyetleri ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından elektronik ortamda izlenir.

5. Şeffaflık

Şirketinizin internet sitesinde sizin adınıza oluşturulan ve şifre ile girilebilen güvenli sayfadan bireysel emeklilik hesabınıza ait günlük bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank nezdinde tutulduğundan, bu hesaplardan da günlük olarak fon paylarınızı izleyebilirsiniz

6. Söz hakkı

Getirinizi etkileyen kararlarda söz hakkına sahip olursunuz. Emeklilik planınız çerçevesinde, yatırım yapmak istediğiniz fonu alma, istediğiniz risk derecesine göre seçme ve yılda 12 defa değiştirme hakkınız var.

7. Profesyonel hizmet

Bireysel Emeklilik’in tanıtım, pazarlama ve satışı mesleki yeterlilikleri ölçülmüş bireysel emeklilik aracıları tarafından yapılır.

8.Profesyonel fon yönetimi

Birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir.

9. Ödemeye ara verme

Mali durumunuzda beklenmedik gelişmeler olduğu dönemlerde katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz.

10. Aktarım

Mevcut şirketinizdeki emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren 2 yıl sonra, aktarımla geldiğiniz bir hesabınızı da  bir yıl sonra başka bir emeklilik şirketine geçirebilirsiniz.