facebook-pixel
Gezinmeyi Atla

İlk BES'im

İlk BES’im ile çocuklarınızı Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil ederek geleceklerine yatırım yapmanız mümkün.

 

Çocuklarınızın geleceğine İlk BES’im ile yatırım yapın.

Doğum günü hediyesi, mezuniyet hediyesi olarak en sevdiklerinizi %30 Devlet Katkısı içeren İlk BES’im ile desteklemeye şimdiden başlar, gözbebeklerinizin geleceğine katkı sağlarken Katkı Payı Koruma güvencesi ve Eğitim Desteğim Asistansı’ndaki birçok hizmetten yararlanırsınız.

Minimum katkı payı tutarı aylık 350 TL'dir.*

Üstelik Katkı Payı Koruma Güvencesi ile ödeyenin anne veya baba olması durumunda, anne veya babanın vefatı halinde, çocuk adına 18 yaşına gelene kadar planda tanımlı asgari katkı payı ödemelerini MetLife karşılar.

İlk BES’im Eğitim Desteğim asistanslarından yararlanmak ve Online Randevu Sistemi ile kolayca randevu oluşturmak için tıklayın veya (0216) 528 10 00 numaralı MetLife Destek Hattı’nı arayın.

Tüm MetLife'lıların hayatlarını kolaylaştıran ve keyifli hale getiren MetLife Benimle avantajlarından faydalanmak için tıklayın.

Hemen İlk BES'im ürününü buradan satın alabilirsiniz veya aşağıdaki formu doldurduğunuzda sizi arayabiliriz.

*Güncel minimum katkı payı tutarı farklılık gösterebilir, bilgi için satış temsilcinizle görüşebilir veya 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz.

Ürün Özellikleri

Başlangıç katkı payı var mı? Tümünü Daralt Tümünü Göster

İlk BES’im için başlangıç katkı payı zorunluluğu yoktur. Yine de başlangıç katkı payı yatırmanız tavsiye edilir çünkü çocuğunuza yaptığınız bu yatırım için toplu bir katkı, birikimlerinizi olumlu yönde etkiler. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikimler büyüdükçe fon yatırım getirisi de büyür.

 

En düşük katkı payı ne kadar? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Minimum katkı payı tutarı 350 TL'dir.*

*Güncel minimum katkı payı tutarı farklılık gösterebilir, bilgi için satış temsilcinizle görüşebilir veya 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz.

Kesintiler ve giriş aidatı hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyim? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Giriş Aidatı

Sisteme girişte brüt asgari ücretin %8,5’i kadar tutar dört eşit taksit halinde alınır. Sistemden çıkış ya da aktarım durumlarındaysa aşağıdaki tabloya göre giriş aidatı kesintisi yapılır.

Giriş Aidatı

Girişte


İlk yıl brüt asgari ücretin %8,5'i 4 taksit olarak alınır.

 

Aktarım ve Çıkışlarda

Sistemde 5 yılını doldurmamış sözleşmeler için; 5 yıllık süreçte yapılabilecek toplam kesinti üst limitinden, katılımcıdan ayrılma tarihine kadar yapılan giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi düşülerek hesaplanır.

Yönetim Gider Kesintisi

Sözleşmenin ilk yılı yönetim gider kesintisi uygulanmaz. 2. ve 5.yıllar arasında her yıl için aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutar sözleşme yılı başında birikimlerden indirme suretiyle tahsil edilir. Sözleşmenin 6.yılından itibaren giriş aidatı ve yönetim gideri kapsamında herhangi bir kesinti yapılmaz.

**Sözleşmenin ilk yılı yönetim gider kesintisi uygulanmaz. 2. ve 5.yıllar arasında her yıl için ilgili takvim yılının ilk 6 ayında geçerli olan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutar sözleşme yılı başında birikimlerden indirme suretiyle tahsil edilir.  Sözleşmenin 6.yılından itibaren giriş aidatı ve yönetim gideri kapsamında herhangi bir kesinti yapılmaz.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Her bir fon için günlük gider kesinti oranı aşağıdaki tabloda belirtilen oranları aşamaz. Gider aşımı olması halinde aşan giderler fon muhasebesinde kurucudan alacaklar olarak günlük bazda takip edilir. 

Emeklilik Yatırım Fonu Fon Toplam Gider Kesintisi (Günlük)
MetLife Emeklilik Para Piyasası Fonu yüzbinde 3
MetLife Emeklilik Standart Fonu yüzbinde 5,25
MetLife Emeklilik Dengeli Değişken Fonu yüzbinde 6,25
MetLife Emeklilik Döviz Fonu yüzbinde 5,25
MetLife Emeklilik Hisse Fon yüzbinde 6,25
MetLife Emeklilik Katılım Altın Fonu yüzbinde 3

 

Ödemeye Ara Verme Kesintisi

Ödemeye ara verme kesintisi uygulanmamaktadır.

 

Devlet Katkısı nedir? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Devlet Katkısı, Bireysel Emeklilik katılımcılarına ödedikleri katkı payının %30’u oranında ek katkı sağlar. Bir takvim yılında hak kazanılabilecek maksimum devlet katkısı tutarı, yıllık toplam brüt asgari ücretin %30’u kadardır. Bu limiti aşan katkı / ek katkı payları için ödendigi yılları takip eden takvim yıllarında da devlet katkısı hesaplaması ve ödemesi yapılır.

Ek faydalar nelerdir? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Katkı Payı Koruma Güvencesi: Ödeyenin anne veya baba olması durumunda, anne veya babanın vefatı halinde, çocuk adına 18 yaşına kadar planda tanımlı asgari katkı payı ödenir. Ödenecek asgari katkı payı Ocak 2023 de başlamak üzere her yıl enflasyon oranında arttırılır.

Eğitim Desteğim Asistans Hizmeti: Çocuklarımızın geleceğini güvence altına alan İlk BES’im sözleşmesi kapsamında sahip olduğunuz Eğitim Desteğim Asistansı ile birçok hizmetle bugün de yarın da yanınızdayız.


Eğitim Desteğim Asistansı kapsamında kariyer koçluğundan psikolojik danışmaya, izotomiden çocuk sağlığı ve tıbbi danışma hizmetleri, hobi kulüplerine kadar faydaların bulunduğu hizmetlerden hemen yararlanmak için Online Randevu Sistemi'ni ziyaret edebilir veya (0216) 528 10 00 numaralı MetLife Destek Hattı’nı arayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

MetLife Benimle

Tüm MetLife'lıların hayatlarını kolaylaştıran ve keyifli hale getiren MetLife Benimle avantajlarından faydalanmak için tıklayın.

Devlet Katkısından yararlanmak için genel şartlar nelerdir? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Devlet Katkısı’ndan yararlanmak için Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sözleşmenin en az 3 yıl kalması gerekir.

Sözleşmenin

 • sistemde en az 3 yıl kalması durumunda devlet katkısının %15’ine,
 • sistemde en az 6 yıl kalması durumunda devlet katkısının %35’ine,
 • sistemde en az 10 yıl kalması durumunda devlet katkısının %60’ına,
 • emeklilik, vefat ya da maluliyet halinde devlet katkısının %100'üne hak kazanılır.
Emeklilik yatırım fonları nelerdir? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Emeklilik yatırım fonları, katkı paylarının değerlendirildiği yatırım araçlarıdır. İlk BES’im dahilinde birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz fonların listesini aşağıda bulabilir, fonlarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 • MetLife Emeklilik Para Piyasası Fonu
 • MetLife Emeklilik Standart Fonu
 • MetLife Emeklilik Dengeli Değişken Fonu
 • MetLife Emeklilik Döviz Fonu
 • MetLife Emeklilik Hisse Fon
 • MetLife Emeklilik Altın Katılım Fonu

 

Size en uygun fon karmasını belirlemek ve fon karmanızı değiştirmek için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) numaralı telefondan MetLife İletişim Merkezi'ni arayabilir ya da MetLife E-şube üzerinden değişiklik işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Emeklilik planında değişiklik yapılabilir mi? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Emeklilik planında yılda 4 kere, fon dağılımda yılda 12 kere değişiklik yapabilirsiniz.

 

En düşük katkı payından fazla ödeme yapılabilir mi? Tümünü Daralt Tümünü Göster

En düşük katkı payından fazla ödeme yapabilirsiniz, hatta yapmanız önerilir. Ne kadar yüksek yatırım yaparsanız çocuğunuz için yaptığınız birikiminiz o kadar artar. Katkı payını artırmak için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) numaralı telefondan MetLife İletişim Merkezi’ni arayabilirsiniz.

 

Vergi kesintisi var mı? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Katılımcıların Bireysel Emeklilik’ten ayrılması durumunda, stopaj toplam birikimden değil sadece getiri üzerinden alınır.

 • Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,
 • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,
 • 10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.

 

BES’ten çıkış yaptığınızda, elde ettiğiniz getiri üzerinden, sistemde geçirdiğiniz süreye de bağlı olarak yukarıda belirtilen oranlarda gelir vergisi stopajı uygulanır.

Plana dahil olmak için yaş sınırı var mı? Tümünü Daralt Tümünü Göster

İlk BES’im 18 yaşından küçük bireyleri kapsamaktadır. Bununla birlikte devlet katkısından faydalanmak için T.C. vatandaşı veya mavi kart sahibi olmanız ve ödeyenin işveren ya da tüzel kişi olmaması gerekmektedir.

 

Emekli olma şartı nedir? Tümünü Daralt Tümünü Göster

Emekliliğe hak kazanılabilmesi için sistemde en az 10 yıl kalınmalı ve 56 yaş doldurulmalıdır.

 

Plana nasıl dahil olabilirsiniz? Tümünü Daralt Tümünü Göster

İlk BES’im planına dahil olmak için aşağıdaki formu doldurarak veya mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) numaralı telefondan MetLife İletişim Merkezi'ni arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. 

 

İlk BES’im ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Tümünü Daralt Tümünü Göster
 • 18 yaş altındaki çocuk için sözleşme yapılması halinde işlemler yasal temsilci tarafından yapılır.
 • Bu sözleşmeye yasal temsilci onayıyla başkaları tarafından katkı payı ödemesi yapılabilir.18 yaş altındaki çocuk için vasi tayin edilmesi durumunda işlemler vasi tarafından yapılır.
 • 18 yaşını doldurduktan sonra kural olarak sözleşmeden doğan hakların kullanımı, doğrudan katılımcı çocuğa ait olur ve yasal temsilcisi olarak işlem yapma yetkisi sonlandırılır.
 • 18 yaşını doldurmasına rağmen ayırt etme gücünden yoksun olması veya kısıtlı olması durumunda, bu durumu tevsik eden belgelerin emeklilik şirketine ibraz etdilmesi gerekir ve bunun sonucunda sözleşmeyle ilgili işlemler yasal temsilcisi tarafından yürütülmeye devam eder.
 • Başka şirkete aktarım ve sistemden ayrılma  işlemlerini yapabilmek için diğer yasal temsilcinin de onayının alınması gereklidir.
 •  

BEFAS Bilgilendirme Tümünü Daralt Tümünü Göster

BEFAS hakkında detaylı bilgi tıklayınız.

MetLife Cepte

MetLife Cepte ile istediğiniz işlemler parmağınızın ucunda. Pratik kullanımı ve kullanıcı deneyimine uygun modern tasarımı ile MetLife Cepte, sigortacılık ve bireysel emeklilik işlemlerinizi hızla ve kolayca yapmanızı sağlar.