facebook-pixel
Gezinmeyi Atla

Pozitif Plan

Pozitif Plan ile emekliliğiniz için bugünden tasarruf yapın.

Pozitif Plan ile emekliliğiniz için bugünden tasarruf yapın.

MetLife’ın size özel bireysel emeklilik planlarından biri olan Pozitif Plan ile emekli olduğunuz yılları en rahat şekilde geçirmeniz mümkün.

Pozitif Plan ile

-          Düzenli tasarruf yapabilir, emekliliğiniz için ek gelir sağlayabilirsiniz.

-          Minimum katkı payı tutarı 500 TL'dir.*

-          %30 Devlet Katkısı avantajından yararlanabilirsiniz.

-          Yılda 4 kez emeklilik planı değişikliği, 12 kez fon dağılımı değişikliği yapabilirsiniz.

-          18 yaşını dolduran herkes Pozitif Plan’a başvurabilir.

Üstelik alışverişten eğlenceye, seyahatten yeme içmeye birçok fırsat sunduğumuz MetLife Benimle kampanyalarından kampanya koşulları dahilinde faydalanırsınız.

*Güncel minimum katkı payı tutarı farklılık gösterebilir, bilgi için satış temsilcinizle görüşebilir veya 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz.

 

Ürün Özellikleri

Başlangıç katkı payı var mı? Collapsed Expanded

Pozitif Plan için başlangıç katkı payı zorunluluğu belirlenmemiştir. Yine de başlangıç katkı payı yatırmanız tavsiye edilir çünkü planınız için toplu bir katkı, emeklilik gelirinizi olumlu yönde etkiler. Bireysel emeklilikte birikimleriniz büyüdükçe fon yatırım getiriniz de büyür.

En düşük katkı payı ne kadar? Collapsed Expanded

Minimum katkı payı tutarı 300 TL'dir.*

*Güncel minimum katkı payı tutarı farklılık gösterebilir, bilgi için satış temsilcinizle görüşebilir veya 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz

Kesintiler ve giriş aidatı hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyim? Collapsed Expanded

Giriş Aidatı

Sisteme girişte brüt asgari ücretin %8,5’i kadar tutar dört eşit taksit halinde alınır. Sistemden çıkış ya da aktarım durumlarındaysa aşağıdaki tabloya göre giriş aidatı kesintisi yapılır.

Giriş Aidatı
Girişte Brüt asgari ücretin %8,5'i 4 taksit olarak alınır.
Aktarım ve Çıkışlarda İlk 5 yıl -Brüt asgari ücretin %42,5'i - Toplam Kesintiler

 

Yönetim Gider Kesintisi

Sözleşmenin ilk yılı yönetim gider kesintisi uygulanmaz. 2. ve 5.yıllar arasında her yıl için ilgili takvim yılının ilk 6 ayında geçerli olan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutar sözleşme yılı başında birikimlerden indirme suretiyle tahsil edilir.  Sözleşmenin 6.yılından itibaren giriş aidatı ve yönetim gideri kapsamında herhangi bir kesinti yapılmaz.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Her bir fon için günlük gider kesinti oranı aşağıdaki tabloda belirtilen oranları aşamaz. Gider aşımı olması halinde aşan giderler fon muhasebesinde kurucudan alacaklar olarak günlük bazda takip edilir. 

Emeklilik Yatırım Fonu                                                                                          Fon Toplam Gider Kesintisi (Günlük)

MetLife Emeklilik Para Piyasası Fonu 

Yüzbinde 3

MetLife Emeklilik Standart Fonu 

Yüzbinde 5,25

MetLife Emeklilik Dengeli Değişken Fonu 

Yüzbinde 6,25

MetLife Emeklilik Döviz Fonu 

Yüzbinde 5,25

MetLife Emeklilik Hisse Fonu  

Yüzbinde 6,25

Metlife Emeklilik Katılım Altın Fonu 

Yüzbinde 3

 

Ödemeye Ara Verme Kesintisi

Ödemeye ara verme kesintisi uygulanmamaktadır.

Devlet Katkısı nedir? Collapsed Expanded

Devlet Katkısı, Bireysel Emeklilik katılımcılarına ödedikleri katkı payının %30'u oranında ek katkı sağlar. 

Devlet Katkısından yararlanmak için genel şartlar nelerdir? Collapsed Expanded

Devlet Katkısı’ndan yararlanmak için sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekir. Devlet katkısı ve varsa getirilerin %15’ine, en az 6 yıl sistemde kalanlar %35’ine, en az 10 yıl sistemde kalanlar %60’ına, emeklilik hakkı kazananlarla vefat veya maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlarsa tamamına hak kazanır.

Emeklilik yatırım fonları nelerdir? Collapsed Expanded

Emeklilik yatırım fonları, katkı paylarının değerlendirildiği yatırım araçlarıdır. Emeklilik Plus Plan dahilinde, birikimlerinizi MetLife Emeklilik Para Piyasası Fonu, MetLife Emeklilik Standart Fonu, MetLife Emeklilik Dengeli Değişken Fonu, MetLife Emeklilik Döviz Fonu, MetLife Emeklilik Hisse Fon, Metlife Altın Katılım Fonu’nda değerlendirebilirsiniz.

Size en uygun fon karmasını belirlemek ve fon karmanızı değiştirmek için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezi'mizi arayabilir ya da MetLife E-şube üzerinden değişiklik işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Emeklilik planında değişiklik yapılabilir mi? Collapsed Expanded

En düşük katkı payından fazla ödeme yapabilirsiniz, hatta yapmanız önerilir. Ne kadar yüksek yatırım yaparsanız birikimleriniz o kadar artar. Katkı payınızı artırmak için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezi'ni arayabilir ya da MetLife E-şube üzerinden değişiklik işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Vergi kesintisi var mı? Collapsed Expanded

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden ayrılmanız durumunda stopaj sadece getiri üzerinden alınır. 10 yıldan az süreyle katkı payı yatırarak ayrılmanız durumunda getiri üzerinden %15, 10 yıl süre ile katkı payı yatırıp, emeklilik hakkınızı kazanmadan ayrılmanız durumunda getiri üzerinden %10 stopaj uygulanır. En az 10 yıl katkı payı yatırıp, emeklilik hakkını kazanmanız ya da vefat veya sakatlık nedeniyle sistemden ayrılmanız durumunda ise %5 stopaj alınmaktadır.

Plana dahil olmak için yaş sınırı var mı? Collapsed Expanded

Plana dahil olmak için 18 yaşını doldurmanız yeterlidir.

Emekli olma şartı nedir? Collapsed Expanded

Sistemde en az 10 yıl kaldığınızda ve 56 yaşını doldurduğunuzda emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Plana nasıl dahil olabilirsiniz? Collapsed Expanded

Pozitif Plan'a, 'Bize Ulaşın' formunu doldurarak veya mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezi'mizi arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. 

MetLife Cepte

MetLife Cepte ile istediğiniz işlemler parmağınızın ucunda. Pratik kullanımı ve kullanıcı deneyimine uygun modern tasarımı ile MetLife Cepte, sigortacılık ve bireysel emeklilik işlemlerinizi hızla ve kolayca yapmanızı sağlar.