Akupunkturun her şeyi çözdüğüne yemin eden birkaç insan tanıyorsunuzdur. Meditasyon stüdyoları büyük şehirlerde pıtrak gibi çoğalıyor. Hem bütünsel tıp hem klasik tıp doktorları zerdeçal ve kimyon gibi bitkilerin sağlığa faydalarını övüyor.

Bu alternatif tedavilerin popülerliğinin artmasının bir nedeni var: Sağlığa bütüncül yaklaşımın, stresle mücadeleden ağrıyı azaltmaya kadar sağlık açısından sağladığı potansiyel faydaları gösteren araştırma sonuçları mevcut.

Doktor Dean Ornish tarafından yürütülen bir araştırma, sağlığa bütüncül yaklaşımın, kalp hastalıklarını geri çevirdiğini, damar tıkanıklığını engellediğini ve kan akışını artırdığını ortaya koydu. San Francisco'da bulunan Ornish, bir klinik tıp profesörü ve Önleyici Tıp Araştırma Enstitüsü adlı STK'nın kurucusu. Başka bir çalışmada, Ornish bir grup prostat kanseri hastasına bir sağlıklı yaşam programı (orta derece aerobik egzersiz, yoga veya meditasyon, haftalık destek grup toplantıları ve az yağlı vegan diyet) uyguladı. Bir yıl sonra, hem prostat kanserinin varlığına işaret eden göstergeler azalmıştı, hem de kalp hastalığını, prostat kanserini, meme kanserini, kolon kanserini ve diyabeti tetikleyen genler “kapanmıştı”.

Araştırma, düzenli doktor ziyaretleri ve klasik tıbbın yanı sıra, alternatif uygulamaları tedavi ve önleme planına dahil etmenin de sağlığa faydası olduğunu ortaya koyuyor. Bağışıklığı artırmak, stresi azaltmak ve hastalıklarla savaşmak için siz de bazı popüler yöntemleri sağlık rejiminize ekleyebilirsiniz.

Akupunktur

Enerji akışını (“chi”) etkilemek için vücudunuzun belirli noktalarında cildinize çok ince iğneler batırmaya dayanan bu antik Çin yöntemi, sayısız rahatsızlığı gidermek için kullanılıyor.

Bir naturopatik doktor, kiropraktor, lisanslı akupunktur uzmanı ve sertifikalı masaj terapisti olan Dr. Gabrielle Francis, “Akupunktur yoğun bir yaşam sürenlere çok sayıda fayda sağlar,” diyor: “Bu tekniği kullanarak bağımlılıktan kurtulma, şiddetli arzuları azaltma, yoksunluk semptomlarını giderme, endişe ve depresyonla mücadele etme, yaratıcılığı artırmaya, uyku düzenini iyileştirme, ağrıyı hafifletme, kabızlığı giderme, baş ağrısını hafifletme, sigarayı bırakma ve jet lag, yorgunluk ve uykusuzluğu yenmeye çalışan hastalarımı tedavi ettim.”

Bitkisel Tedaviler

Bitkiler, şifa ve tedavi edici özellikleri ile bilinir ve homeopatik tıpta da güçlü bir odak noktası oluşturur.

Ayurveda Uzmanı ve icliniq danışmanı olan Dr. Niveditha Srinivasamurthy, “Sıkça kullanılan otlar —ben onlara mutfak otları diyorum çünkü Hindistan’da bizim gündelik beslenmemizde önemli bir yer tutarlar— bedenin en önemli fizyolojik işlevlerinden bazılarını geliştirmeye yardımcı olur: sindirim, asimilasyon, emilim ve doku rejenerasyonu gibi,” diyor.

Bir bütüncül bakım merkezi olan The Grecian Garden’ın sahibi ve Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Master Derecesi sahibi olan Melanie Angelis, “Otlar, alerji ilaçlarının neden olduğu ağız kuruluğu, uyuşukluk, yorgunluk ve bağımlılık gibi etkileri yaratmaz,” diyor ve ekliyor: “Otları tedavilerimizde kullanıyoruz. Anestezide burun kanallarını temizlemek için esans yağlarını karıştırıyoruz ve müşterilerimiz için mürver özü hazırlıyoruz. Başka hiçbir şey fayda etmezken mürver şurubunun çok iyi geldiği bir dizi vakamız var.”

Mürver; gribi önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve de sinüs ağrısı, sırt ve bacak ağrısı (siyatik), sinir ağrısı (nevralji) ve kronik yorgunluk sendromunu tedavi etmek için kullanılan doğal bir ilaçtır. Uluslararası Tıp Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, az miktarda mürver özünün, grip semptomlarını diğer ilaç türlerine nazaran dört gün önceden hafiflettiğini teyit etti.

Sağlığa faydası olan diğer otlar şunlar:

Zerdeçal tıbbi ilaçlara benzer anti-enflamatuar tepkiler yaratır.
Zencefil bulantıyı azaltır.
Biberiye burun tıkanıklığı da dahil olmak üzere mevsimsel alerjilerle mücadeleye yardımcı olur.

Bazı bitkisel ilaçlar Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından test edilmiş veya onaylanmış değildir; bu yüzden lütfen kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Yoga

Zihin-beden bağlantısı alternatif tedavilerde kritik bir odak noktasıdır; yoga ve meditasyon bu açıdan ön planda yer alır.

Sertifikalı Yoga Terapisti ve Eğitmeni, Fermantasyon Uzmanı, Beslenme Danışmanı, Thai Masajı Uzmanı ve Reiki Ustası Alexandra Pony, “Bu terapi türü asana (duruşlar) ile nefes, görselleştirme ve rehberli meditasyonu harmanlar,” diyor: “Stresi azaltmaya, duygusal veya fiziksel tıkanmalarla baş etmeye ve vücudu [çoklu] seviyelerde hareket ettirmeye yardımcı olan güçlü bir araçtır.”

İran'daki İslami Azad Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nden araştırmacılar, iki aylık bir yoga programının kaygı düzeyini önemli ölçüde azalttığını buldular. Araştırmacılara göre “yoga, anksiyete bozukluklarının tedavisinde tamamlayıcı bir terapi, veya tıbbi terapiye alternatif bir yöntem olarak görülebilir.”

Hindistan'daki Swami Vivekananda Yoga Araştırma Vakfı'nın Yoga ve Yaşam Bilimleri Bölümü tarafından yürütülen bir çalışmaysa, yoga yapmanın, ağrı, kaygı ve depresyonu azaltmada ve omurga hareketliliğini geliştirmede fizik tedaviye nazaran daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Bütünsel Beslenme

Gıda sadece, vücuda işlemesi için gerekli enerjiyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücut dokusunu, kemiği, kası, yağı ve kanı oluşturmak ve yenilemek için gerekli besinleri de sağlar. Son on yılda, hastalıkların önlenmesi, vücudun toksinlerden arındırılması ve geleneksel tıbbi tedavilerin neden olduğu olumsuz semptomların hafifletilmesinin bir yöntemi olarak beslenmeye artan bir ilgi var.

Buna güzel bir örnek, fermente gıdaların artan popülerliği. Angelis, “Enflamasyon ve zararlı patojenleri azaltmanın en basit yollarından biri, probiyotik takviyeler almak ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan lahana turşusu gibi probiyotik yiyecekleri tüketmektir” diyor.

“Fermente gıdaların sağlığa faydaları saymakla bitmez. Binlerce yıldır geleneksel kültürlerin bir parçası olan bu gıdalar, bugünlerde gittikçe popülerleşiyor, ”diyor Pony: “Fermente gıdalar (lahana turşusu, kimçi, kefir, yoğurt, Kombuça gibi), bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sindirime yardımcı olan probiyotikler bakımından zengindir. Bağırsak sağlığı ve bilişsel bozukluklar (bipolarlık, depresyon vb.) arasındaki bağa dair araştırmalar yürütülüyor. Yiyecekleri ilaç olarak görmek, sağlığınıza sahip çıkmak için harika bir yöntem.”

Masaj Terapisi

Masaj terapisi, insanın kendini biraz şımartmak için spa'ya gitmesine indirgenemez. Londra'daki William Harvey Araştırma Enstitüsü ve Sırbistan'ın Belgrad kentindeki İmmünoloji Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen bir araştırmada, masajın terapötik etkisinin bağışıklık sistemini güçlendirebildiği ve standart, ilaç tabanlı tıbbi tedavi ile birlikte uygulanabileceği ortaya çıktı.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, masaj terapisi alan kişilerin vücutlarında, bağışıklık ve endokrin tepkisi açısından değişim olduğunu ortaya koydu: stres hormonu kortizolün seviyesinde düşüş ve bağışıklık sisteminin vücudu zararlı maddelere karşı savunmasına yardımcı olan lenfositlerde artış gibi. Masaj terapisi, yalnızca tıbbi uygulama sırasında değil, 72 saat boyunca kan basıncını azaltmaya da yardımcı oluyor.

Reiki

Reiki uygulaması, masaja benzeyen ancak daha yumuşak bir temas yöntemidir. Uluslararası Reiki Profesyonelleri Derneği'ne göre, Reiki bir tür manevi şifa ya da enerji çalışmasıdır: Uygulayıcılar hafif bir dokunuşta bulunur ya da hiç dokunmadan ellerini vücudun biraz üstünde tutar. Enerjinin kanalize edilmesi; stresin azalmasına ve gevşemeye neden olur, bu da vücutta şifalı bir ortam oluşmasını sağlar. Geleneksel tıbbi tedaviyi tamamlayan popüler bir araç haline gelmiştir.

Connecticut’taki Hartford Hastanesi'nde yapılan araştırmalar, Reiki’nin hastaların uykusunda yüzde 86 iyileşme sağladığını, ağrıyı yüzde 78 düşürdüğünü, bulantıyı yüzde 80 azalttığını ve hamilelik esnasında anksiyeteyi yüzde 94 düşürdüğünü göstermiştir.

“Reiki her tür klasik tıp yöntemine mükemmel bir destek sağlar,” diyor Pony: “Sağlığınız veya tedaviniz üzerinde hiçbir olumsuz etkide bulunmaz. Sadece enerjinin vücudunuzda yavaşça dolaşmasını sağlar. Etkili bir rahatlama tekniğidir, bu nedenle adrenal yorgunluk / halsizlik, stres ve endişeye karşı bire birdir.”

Genel sağlık ve zindeliğinize daha kapsamlı bir açıdan yaklaşmanız, size önemli faydalar sağlayabilir. Bu homeopatik uygulamalardan herhangi birini sağlık rutininize eklemeyi düşünürseniz, doktorunuza danışın ve sağlık sigortanızı inceleyin. Sağlık sigortanız, bu geleneksel olmayan tedavilerden bazılarını kapsıyor olabilir.